רישיון לאופנוע

לרבים מאתנו ישנו חלום ילדות ישן נושן שמהדהד לנו מידי פעם בתודעה.
יש לנו בראש את התמונה שלנו רכובים על אופנוע, לבושים במעיל עבה וחבושים קסדה, חוצים בסערה את המרחבים והכבישים ונהנים מכל רגע. אז אם גם אתם דמיינתם את עצמכם על אופנוע, כדאי לשקול להוציא רישיון לאופנוע.

סוגי רישיון לאופנוע

בדומה לרישיון על רכב, גם לרישיון לאופנוע יש כמה דרגות שונות, המדורגות , בניגוד לתקופות עבר בהן הדירוג נעשה לפי סמ"ק , בהתאם להספק המנוע – כוחות הסוס.
בבסיס ישנו רישיון לאופנוע עד 14 כ"ס (עד 125 סמ"ק). בקטגוריה זו ניתן להתחיל בגיל צעיר ולהוציא רישיון כבר בגיל 16. לנהגים בעלי רישיון רכב הוצאת רישיון אופנוע מסוג זה הינה פשוטה יחסית וכרוכה במספר שיעורים מועט ומבחן שליטה.
הדרגה הבאה של רישיון לאופנוע תספק לאוחז בו רישיון לאופנוע עד 47 כוחות סוס, רישיון זה מונפק רק מעל גיל 18.
רישיון האופנוע הגבוה ביותר , המהווה חלומם של רוכבים רבים, הינו רישיון לאופנוע ללא הגבלת סמ"ק, המאפשר לבעליו לרכוב על אופנועים כבדים (500, 600, 1000 סמ"ק וכו'). רישיון זה מונפק מעל גיל 21 והמבקש להוציא אותו חייב להיות בעל רישיון לאופנוע עד 47 כ"ס למעלה משנה.

איך בוחרים איזה רישיון לאופנוע להוציא?

באופן ברור, רישיון לאופנוע כבד מחייב ניסיון קודם על אופנוע בינוני ולכן רק אדם המחזיק ברישיון לאופנוע מעל לשנה, כאמור, רשאי להוציא רישיון מסוג זה. לכן, אם מדובר ברישיון הראשון שלכם על אופנוע, הרי שדרגת ההספק הזו לא מתאימה לכם. באם בחרתם להוציא לאופנוע כבד, חשוב להבין כי השליטה באופנוע כזה אינה פשוטה וכן נדרשת משמעת עצמית מאד גבוהה. מדובר בכלי מאסיבי עם הרבה מאד כוח – לא לבעלי לב חלש ולא להשתטות.

אם אתם מתחת לגיל 18 התשובה שלכם ברורה אף היא, רק רישיון לאופנוע עד 14 כוחות סוס מתאים לכם בשלב זה. רישיון זה גם מתאים לאנשים המעוניינים בסופו של דבר לרכוש קטנוע קטן ומהיר ולאלו שהנסיעות שלהן הן בעיקר בתוך העיר ולא דורשות כבישים מהירים או זמן רב.

לכל השאר, רישיון לאופנוע עד 47 כוחות סוס בהחלט יתאים. בין אם אתם מתלבטים בין קטנוע לאופנוע ובין אם אתם נעולים על החלפת הילוכים בזמן הנסיעה, אם אתם חפצים בנסיעות מהירות וחסכוניות ביום יום או בנסיעות ארוכות יותר, רישיון לאופנוע שכזה ייתן מענה לרוב הצרכים. לא בכדי הוא ממוקם במקום טוב באמצע.

חשוב לדעת

רישיון לאופנוע הינו עסק רציני. למרות שישנם הרבה בתי ספר והרבה מורים, המון רוכבים על הכבישים והיצע רחב של אופנועים, עדיין אין להתייחס לרישיון לאופנוע או לרכיבה עליו כאל מובן מאליו. הזהירות ובטיחות הינם מעל לכל גם בכלי של 125 סמ"ק וגם באופנוע כבד עם נפח מנוע של 650 סמ"ק. רישיון לאופנוע יכול לחסוך לכם הרבה זמן וכסף בטווח הארוך אבל הרכיבה על האופנוע גם חושפת אתכם לסכנות רבות על הכביש. לכן, בהוצאת רישיון לאופנוע ובבחירת הדרגה שלו, קחו את כל הגורמים בחשבון והכי חשוב – סעו בזהירות.

בואו נתחיל!